Das Lied von der Erde

Bergen Filharmoniske Orkester

The event has been completed

Se upcoming events

Avoid a line –
Preorder drinks and snacks

Choose from our rich menu in our webshop, and we will have it all ready for your arrival.

Gustav Mahlers farvel til verden – et verk om livets store følelser.

Duration 

1t 50 min

Dørene åpner 

Dørene vil åpne 1 time før forestillingen starter.

Webshop

Preorder serving to the event here

Newsletter

Sign up for our newsletter


Lars Petter Hagens verk Kunstnerens fortvilelse foran de antikke fragmenters storhet låner sin tittel fra den sveitsiske maleren Johann Heinrich Füsslis maleri med samme navn. I et intervju med Ballade i 2010 sier Hagen at "utgangspunktet for verket er at det er umulig å lage bedre orkestermusikk enn Mahler – derfor har jeg ikke engang forsøkt. Man kan si det er et monument over egen utilstrekkelighet." 

På spørsmål om det er egen fortvilelse det er snakk om, sier Hagen "Ja, det er vel det", og legger til: "Det handler vel om å være konfrontert med tradisjonens storhet, noe som blir veldig konkret når man står foran et orkester. Formatet er veldig knyttet til én periode – slutten av 1800-tallet og begynnelsen av 1900-tallet – en utrolig dynamisk periode for symfoniorkestret, hvor det ble skrevet fantastisk mye bra musikk og hvor institusjonen fikk den formen den i all hovedsak fremdeles innehar i dag. Å skrive ny musikk for orkester i dag er å forholde seg til rammene fra den gang, enten det gjelder praktiske eller musikalske forhold."

"Dette er det mest personlige jeg har skrevet", skal Mahler ha sagt til sin venn om dette gigantiske verket. En syntese av symfoni og sang, om livets store følelser, om smerte og ensomhet, men også om ungdom og skjønnhet, skrevet mot livets slutt. Das Lied von der Erde er på mange måter Mahlers farvel til verden.

Vår konsertmester Melina Mandozzi er solist i Beethovens lyriske romanse nr. 2 for fiolin og orkester.

Kveldens tenor, Issachah Savage har dessverre på kort varsel måtte trekke seg fra kveldens konsert grunnet sykdom. Det har på kort tid lykkes oss å få den internasjonalt anerkjente tenoren Klaus Florian Vogt til å ta over.

Les konsertprogrammet her: https://harmonien.no/konsertprogram/2023-9-das-lied-von-der-erde/

MEDVIRKENDE OG PROGRAM

Sebastian Weigle, dirigent
Klaus Florian Vogt, tenor
Claudia Mahnke, mezzosopran
Melina Mandozzi, fiolin
Bergen Filharmoniske Orkester

Lars Petter Hagen: Kunstnerens fortvilelse foran de antikke fragmenters storhet
Ludwig van Beethoven: Romanse nr. 2 for fiolin og orkester
Gustav Mahler: Das Lied von der Erde