Vil du bestille drikke og snacks?
Du kan nå forhåndsbestille varer med eller uten bord i foajeen. Dette gjelder både før forestilling og eventuelt i pausen.
God fornøyelse!
Du kan nå forhåndsbestille varer med eller uten bord i foajeen. Dette gjelder både før forestilling og eventuelt i pausen.
God fornøyelse!
Dørene vil åpne 1 time før konsertstart.
1 t 5 min
Forhåndsbestill servering til arrangementet her
Komponisten og saksofonisten Marius Neset fra Os kunne i september urfremføre sitt tredje samarbeidsprosjekt med samtidsorkesteret London Sinfonietta, og det i selveste Royal Albert Hall under BBC Proms.
Bestillingsverket heter Geyser, og er skrevet for jazzkvintett og kammerorkester. Mottakelsen i London var god: «Med en utvidet palett å leke seg med, og verdens mest berømte konsertsal å fylle, løp Neset løpsk i en trollbindende forestilling som gikk gjennom hele skalaen av musikalske følelser og sikret energiske tilrop og tre fremkallinger for å ta imot applaus,» skrev London Jazz News.
Komponisten så opprinnelig på verket som en feiring etter pandemien; av musikken og av den spesielle stemningen som oppstår når musikere treffes for å opptre sammen. Så invaderte Russland Ukraina, og Neset kjente et behov for å gå tilbake til delene han allerede hadde skrevet, ta fra hverandre elementer, løsne strukturer og legge inn en følelse av mørke og fortvilelse. Slik fikk metaforen i tittelen enda flere lag.
På denne festspillkonserten fremføres Geyser for første gang i Norge, og med seg har Neset BIT20 Ensemble og sitt eget band.
Foto: Roar Vestad