Sesongavslutning med Bergen Filharmoniske Orkester

Bergen Filharmoniske Orkester

30. april 2026
Kl 19:30
Kjøp billetter

Vil du bestille drikke og snacks?

Du kan nå forhåndsbestille varer med eller uten bord i foajeen. Dette gjelder både før forestilling og eventuelt i pausen.

God fornøyelse!

Fra Johannes Brahms’ storslagne og romantiske pianokonsert, via Elgars mesterlige musikalske portrett av en av Shakespeares komiske hovedfigurer Falstaff, til en framvisning av våre fantastiske korkrefter i norgespremieren på James MacMillans Timotheus, Bacchus og Cecilia, som avrunder sesong 261.

Varighet 

2 timer

Sal 

Griegsalen

Dørene åpner 

Dørene åpner 1 time før forestillingen starter.

Rullestol/ledsager 

Les mer: grieghallen.no

Hørselshemmede 

Les mer: grieghallen.no

Nettbutikk

Forhåndsbestill servering til arrangementet her

Nyhetsbrev

Meld deg på vårt nyhetsbrev


MEDVIRKENDE
Sir Mark Elder
dirigent
Francesco Piemontesi piano

Bergen Filharmoniske Kor
Edvard Grieg Kor
Edvard Grieg Ungdomskor
Edvard Grieg Jentekor
Edvard Grieg Guttekor
Håkon Matti Skrede
kormester

Bergen Filharmoniske Orkester

PROGRAM
Johannes Brahms
Pianokonsert nr. 2
Edward Elgar Falstaff, en symfonisk studie
James MacMillan Timotheus, Bacchus og Cecilia, for kor, barnekor og orkester (Norgespremiere)

OM PROGRAMMET
En vakker hornsolo innleder Johannes Brahms’ grandiose og romantiske pianokonsert. Musikken spenner fra drama til lidenskap, og fra rik orkesterklang til kammermusikalsk nærhet. Komponisten var selv solist da verket ble urframført med stor suksess i 1881, og han tok så med seg konserten på en vellykket europaturné.

Falstaff, eller Sir John Falstaff, er en av Shakespeares komiske hovedfigurer som opptrer både i Henry IV og De lystige koner i Windsor. Den Falstaff som Elgar portretterer er glad i livet, har stor appetitt i alle ordets betydninger og er en storskryter av rang. I verket møter vi Falstaff i ulike situasjoner, sammen med prins Henry IV, på stampuben Boar’s Head Inn, og på dødsleiet der han vemodig tenker tilbake på livet. Selv mente Elgar at Falstaff var hans fineste verk.

James MacMillans verk ble framført på Sir Mark Elders avskjedskonsert med Hallé-orkesteret i Manchester der han var musikksjef fra 2000 til 2024.

– Jeg ønsket meg et verk som skulle involvere alle deler av Hallés korfamilie. Sir James MacMillan, en av Englands ledende komponister, leverte nettopp det ved å sette musikk til deler av den engelske poeten John Drydens store dikt fra 1697, Alexander’s Feast: Or The Power of Music. Nå får våre egne dyktige og populære sangkrefter vist seg fram.

Bildet: Francesco Piemontesi, foto: Camille Blake