Sibelius' fiolinkonsert // Bergen Filharmoniske Orkester

Arrangementet er gjennomført

Se kommende arrangementer

Vil du bestille drikke og snacks?

Du kan nå forhåndsbestille varer med eller uten bord i foajeen. Dette gjelder både før forestilling og eventuelt i pausen.

God fornøyelse!

Med kombinasjonen James Ehnes, Edward Gardner og orkesteret, ligger alt til rette for en ekstraordinær opplevelse i Sibelius’ fiolinkonsert.


I sitt symfoniske dikt Tapiola fra 1926, ett av hans siste store verk, fant Sibelius nok en gang inspirasjon i finsk mytologi. Tapio er skogsguden og Tapiola hans kongerike. Jean Sibelius var glad i fiolinen, og som ung var det fiolinist han ønsket å bli. Kjærligheten til instrumentet kommer klart til uttrykk i den romantiske fiolinkonserten, et av hans største mesterverk. Med James Ehnes i solistrollen blir dette en ekstraordinær opplevelse.

Carl Nielsens femte symfoni ble komponert i 1922, noen år etter den første verdenskrigen, noe som kan høres i verket. Symfonien har ikke en undertittel, i motsetning til de tre forutgående. Selv sa Nielsen at alle hans symfonier egentlig handlet om det samme – kontrast og opposisjon, sovende krefter i motsetning til de aktive.

Edward Gardner dirigent
James Ehnes fiolin
Bergen Filharmoniske Orkester

Jean Sibelius Tapiola
Jean Sibelius Fiolinkonsert
Carl Nielsen Symfoni nr. 5